Praktijkgerichte nascholing over farmacotherapie in de eerste lijn
Menu

Het serotoninesyndroom

Door op 01-06-2005

Het serotoninesyndroom is een potentieel levensbedreigende situatie van serotonerge hyperstimulatie als gevolg van de bijwerking van serotonerge geneesmiddelen, bewuste zelf-intoxicatie of de interactie tussen bepaalde geneesmiddelen. Klinisch wordt het serotoninesyndroom gekenmerkt door de trias: a) veranderingen in de mentale toestand, b) autonome dysregulatie, c) neuromusculaire veranderingen. Meestal zijn niet alle drie de kenmerken tegelijkertijd aanwezig. De symptomen kunnen variëren van tremor en diarree bij een lichte intoxicatietachycardie, hypertensie en hyperthermie (40°C) bij een matig tot ernstige intoxicatie, tot delirium en neuromusculaire rigiditeit en hyperthermie (41°C) bij levensbedreigende gevallen. Het serotoninesyndroom als bijwerking van medicatie verdient de aandacht van de medicus practicus omdat er steeds meer selectieve serotonine re-uptake inhibitors (SSRI's) op de markt komen en het syndroom onvoldoende bekend is. Bij overdosering met SSRI's komt het syndroom in 14-16% van de gevallen voor.

Log nu in om het volledige artikel te bekijken of om te reageren.

Abonneren

Informatie over dit artikel

Thema Bijwerkingen
Publicatie 1 juni 2005
Editie PiL - Jaargang 9 - editie 6 - Editie 6, 2005