Praktijkgerichte nascholing over farmacotherapie in de eerste lijn
Menu

Toxisch epidermale necrolyse (TEN) door ciprofloxacine

Door op 01-06-2005

Een 93-jarige vrouw werd op de eerste hulp opgenomen wegens een urineweginfectie en sepsis. Zij was allergisch voor penicilline, had hartproblemen en was hypertensief. Als dagelijkse onderhoudsmedicatie gebruikte zij acetylsalicylzuur, ramipril en isosorbidedinitraat. Voor haar urineweginfectie kreeg zij in het ziekenhuis oraal ciprofloxacin.Tweeënzeventig uren na het starten met deze therapie voelde zij zich misselijk; ertraden bloedingen en erosies op aan mond-en neusmucosa, evenals huidvervelling aan billen, dijen en armen. Vierentwintig uur later was 6o% van haar lichaam bedekt met blaren en erytheem. Zij kreeg ook koorts, tachycardie en was verward. Alles wees op TEN. Na een huidbiopsie bracht men de patiënt over naar een brandwondenafdeling. Zij kreeg opioide pijnstillers, vocht- en voedingondersteuning. Antibiotica hoefden niet, want er was geen aanleiding voor sepsis. 24 Uur later trad algemeen orgaanfalen op en overleed zij 48 uur na het verschijnen van de eerste huidafwijkingen. Een huidbiopsie bevestigde de diagnose TEN.

Log nu in om het volledige artikel te bekijken of om te reageren.

Abonneren

Informatie over dit artikel

Thema Bijwerkingen
Publicatie 1 juni 2005
Editie PiL - Jaargang 9 - editie 6 - Editie 6, 2005